detaljnije...
Operacija analne fisure
Analna fisura je ranica u završnom delu debelog creva, tj. analnog kanala.
Najčešći razlog nastanka analne fisure je tvrda i obilna stolica. Među ređim razlozima spadaju i eksplozivne, prolivaste stolice. Analna fisura se može javiti i kod nekih upalnih promena na debelom crevu (Kronova bolest). Najređi razlozi nastanka analne fisure su grubi analni seks, HIV infekcija i slično.
Simptomi analne fisure
Simptomi analne fisure su sledeći:
- bol za vreme i posle stolice (može da traje i nekoliko sati),
- krv na papiru, retko u WC šolji,
- osećaj nedovoljnog pražnjenja,
- osećaj stegnutosti i grča u čitavoj međici.
Dijagnoza analne fisure
Klinički pregled je najčešće dovoljan. Vidljiva je rana, najčešće prema pozadi, a u nekim slučajevima i prema napred. Digitalnim pregledom konstatuje se povišen tonus sfinktera. Retko je potrebno indikovati kolonoskopiju. Savremena dijagnostika podrazumeva korišćenje anopresa – aparata koji objektivno meri analni pritisak.
Terapija
Potrebno je regulisati stolicu. Preporučuju se tople kupke pre pražnjenja.
- Neoperativno lečenje: masti sa anestetikom (da se omogući bezbolna stolica), masti sa nitroglicerinom (omogućava opuštanje unutrašnjeg sfinktera). Kod primene ovih masti potreban je oprez kod bolesnika sa povišenim pritiskom.
- Operativno lečenje se primenjuje ukoliko sve navedene mere ne dovedu do zarastanja rane. Primenjuje se sfinkteretomija - presecanje dela unutrašnjeg sfinktera, da bi se smanjio njegov tonus i omogućilo bezbolno pražnjenje u cilju zarastanja rane.
Postavite pitanje doktoru